simple website templatesMAKALELER

Beslenme ve Diyet
Tatlı Krizleri Nasıl Önlenir?

tatlı krizleri nasıl önlenir

Tatlı Krizleri Nasıl Önlenir?

Tatlı; çoğu insanın vazgeçilmezidir. Özellikle diyetteyken yaşanan tatlı krizleriyle baş etmek hepimizi zorlar. Şeker seratonin ve endorfin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasına neden olur. Moralimiz bozuk olduğunda hemen tatlı bir şeyler aramamızın nedeni budur.

TATLI KRİZLERİNİN NEDENLERİ

Hipoglisemi: Kan şekerinin hızlı düşmesi durumu olarak bilinen hipoglisemide, kişinin ara öğün yapma alışkanlığı yoksa veya uzun süreler boyunca aç kalıyorsa düşen kan şekerine bağlı olarak kişinin tatlı krizine girer. Hipoglisemisi olanların, mutlaka günde 2,5 - 3 saatte bir besin tüketmeleri ve ana öğünlerin arasında sağlıklı atıştırmalıklar tüketmeleri gerekir.

Bazı vitamin ve mineral yetersizlikleri: Demir gibi bazı minerallerin yetersizliğinde kişilerin daha sık tatlı krizleri yaşadıkları bilinir. Vücut yetersiz alınan vitamin ve/veya mineralin intikamını tatlı isteyerek alır.

PMS (Adet öncesi sendromu): Regl dönemleri öncesinde aşırı duyarlılık göstermek olarak tanımlanabilecek bu durumda, kadınların aşırı tatlı ihtiyacı duydukları bilinir.

Polikistik Over Sendromu (POS): Polikistik over hastalığı olan kadınların birçoğunda gizli şeker (insülin direnci) eş zamanlı olarak bulunduğundan ötürü, POS’u olan kadınların tatlı krizlerini diğer kadınlara göre çok daha sık yaşadıkları bilinmektedir

Duygusal Durum: Kadınlarda tatlı ihtiyacının ortaya çıkmasının en temel nedenlerinden biridir. Üzüntü, mutsuzluk, stres, depresyon gibi sebepler tatlı isteğinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Son dönemlerde kadınlarda yaşanan cinsel mutsuzluğunda tatlı isteğine sebep olabileceği gündeme gelmiştir. Evliliklerinde veya cinsel hayatlarında mutsuz olan kadınların, diğer kadınlara göre daha fazla tatlı ihtiyacı duydukları bilinir.

TATLI KRİZLERİYLE NASIL BAŞ EDİLİR?

Öğün sayısını arttırın; günde 3 ana öğün, 2-3 ara öğün şeklinde beslenmek kan şekerini dengede tutar.

Öğünlerinizi proteinli yiyeceklerle zenginleştirin;protinlerin sindirim süreleri daha uzundur ve tokluk hissi verir.

Ekmeği kesinlikle hayatınızdan çıkartmayın,mutlaka gün içinde ekmek tüketin;tercihinizi tam tahıllı ekmekten yana kullanırsanız posa miktarı fazla olduğu için kan şekeri geç düşer ve tatlıya daha az ihtiyaç duyarız.

Günlük sporunuzu ihmal etmeyin; 45 dakika/ 1 saat saat yürüyüş kan şekerinizin dengede tutulmasını sağlar.

Çok tatlı yemek istediğinizde;

Yoğurdun içine meyve parçacıkları doğrayıp yiyebilirsiniz hem kalsiyum ihtiyacınız karşılanır hemde krizi yok eder.

Birkaç üzüm veya 1 adet havuç veya 1 adet elma ile kendinizi bir süre bu istekten uzaklaştırabilirsiniz.

Seçtiğiniz 1 porsiyon meyvenin üzerine ya da 1 bardak sütün içerisine tarçın ilave edin ; tarçın kan şekerini dengeler.

1-2 top sade dondurma veya sütlü tatlılar da sizi krizden vazgeçiremiyorsa 1-2 parça bitter çikolata yiyin ya da istediğiniz tatlıda ufak bir miktar tadın ancak kesinlikle paketin tamamını tüketmeyin ya da tatlının hepsini yemeyin...

Beslenme ve Diyet Uzmanı

YAZAR BİLGİLERİ

Dyt. Melike ÇAĞATAY
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21