free responsive web templatesMAKALELER

Psikolog/ Yetişkin
SOSYAL FOBİ

sosyal fobi

Sosyal Fobi

Fobi Nedir?
Halk arasında korku ile fobi birbiri ile karıştırılan en yaygın terimlerden biridir. Korku, insan varlığı tehdit eden durumlar karşısında kişide oluşması normal bir kaçınma davranışı olarak adlandırabiliriz. Bu davranış kişide ön-savunma mekanizması oluşturmak ve yaşanılan olay karşısında sizi uyaran ve bu olaydan kaçınmanızı güdüleyen bir durumken, Fobi ise yaşanılan durum karşısında rasyonel olmayan (aşırı derecede) bir korku durumu yaşama durumuna kullanılan bir terimdir.

Korkunun Fobiye Dönüşmesi
İnsanın bedensel bütünlüğünü tehdit edici birçok unsur vardır. Bu durumdan dolayı birçok fobi ve korku vardır. Kesin olmamakla birlikte, 200ü aşkın fobi türü vardır. Toplum genelinde %10 yani her 10 kişiden 1 kişi bir fobiye sahiptir. Bu fobilerin birçoğu kişinin günlük yaşamındaki işlevselliğini etkilemektedir fakat bazı fobi türleri, kişinin günlük aktivitelerini yapmasına engel olmaktadır.
Yaşanılan korkunun fobiye dönüşmesi, kişinin yaşanılan olay sonucu oluşan ve çoğu zaman bu durumu ilk kez deneyimleme sırasında kişinin bilinçaltında bu tanımlanmayan duruma karşı oluşan korkunun beynimizdeki bilgi işleme merkezinde yanlış işlenmesi sonucunda korku ile birlikte kaygı yaşama durumu ile fobiye dönüşmektedir.

Sosyal Fobi
Birçok ciddi fobi türü vardır. Fakat kişinin işlevselliğini bozan ve Psikolojik rahatsızlıklara yol açan en ciddi fobilerden biri Sosyal Fobidir. Sosyal fobinin en önemli sebebi deneyimlenen olayın kişide uyandırdığı duygudur.

Örneğin; öğrenci sınıfta ders anlatırken bir hata yapmış ve arkadaşları ona gülmüştür. O da küçük düştüğünü, rezil olduğunu düşündüğü için utanç hissine kapılmıştır. Öğrenci burada, gülünç biri olduğunu, değersiz ve beceriksiz biri olduğunu hisseder ise, bir sonraki ders anlatma olayında bu duruma düşmemek için kaçınma davranışı göstermesi muhtemeldir.

Sosyal Fobinin Belirtileri
Yüz kızarması, terleme, ağız kuruluğu, çarpıntı, nefes kesilmesi, nefes darlığı, mide barsak sisteminde rahatsızlık, kas gerginliği, titreme.

Kişilerin Düşüncesi ;
“güçsüzüm, yetersizim, çirkinim, beğenilmiyorum, sevilmeye layık değilim, hata yapmamalıyım, mükemmel olmalıyım, kaygılı olduğumu belli etmemeliyim, rahat davranmalıyım, kusursuz görünmeliyim, herkesin beğenisini kazanmalıyım” şeklindedir.

Dikkat ! 
Sosyal fobi küçük yaşlarda başlayan ve aileler tarafından çok dikkate alınmayan bir durumdur. Genellikle ‘’Çekingenlik’’ kavramı ile karıştırıldığından çok fazla dikkate alınmayıp, kişinin ileriki yaşantısında ciddi problemlere neden olabilmektedir.

Sosyal Fobinin Tedavisi
İlaç tedavisi ve Psikoterapi, sosyal fobi için en etkili tedavi yöntemlerinden biridir. Sosyal Fobide en sık uygulanan terapi şekli Bilişsel ve Davranışçı Terapi ve EMDR Terapisidir.  

Genç ve Yetişkin Psikoloğu

YAZAR BİLGİLERİ

 Uzm.Kl. Psk. Onur GÜMÜŞ
 Genç ve Yetişkin Psikoloğu

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 510 74 10
Cep       : (0530) 321 65 25
                 (0530) 301 97 61