html templatesSIK SORULANLAR

SIK SORULAN SORULAR / YETİŞKİN

1- Terapiye ihtiyacım varmı ?
Hayatınız da yönetmekte zorlandığınız bir duygu varsa, size rahatlık veriyorsa ve /veya günlük yaşamda işlevselliğizi olumsuz etkiliyorsa terapiye gitmeyi düşünebilirsiniz.

2- Terapide ne olacak?
Her Terapistin kendine göre bilimsel olarak kabul görmüş bir çalışma stili vardır. Bu yöntem çerçevesinde kendinizi, hayatı, insanları daha iyi anlamamız, duygularınızı yönetebilmeniz, çatışma halinden çıkıp, olguları daha dingin biçimde ele almanızı sağlamak için birlikte çalışma yürüteceksiniz. Sizin belirlediğiniz bir hedef doğrultusunda kendinizi geliştireceğiniz, olaylara daha farklı bakış açıları kazanacağınız bir yolculuğa çıkacaksınız.

3- Terapiste güvenebilir miyim? Terapistim benimle ilgili ne düşünüyor?
Güven terapide en etik konudur. Bir terapistin danışana güven vermesi, bu vicdana sahip olması için de gerekli eğitim süreçlerinden geçmiş olmalıdır. İlkeleri çiğnememesi gerekir. Her alanda olduğu gibi psikoloji alanında da insanların güvenini istismar eden, diploması psikoloji olmayan, yeterli donanıma sahip olmayan kişiler ne yazık ki mevcut. Bu yüzden Terapistinizin Psikoloji Lisans mezunu olup gerekli terapi eğitimlerini alıp almadığını araştırmanız iyi olacaktır.

4- İnsan problemlerini kendimi çözmeli ?
İnsan sorunlar karşısında çözüm üretebilme yeteneğine sahiptir. Ancak kimse her sorunu tek başına çözecek kadarsüper güçlü değildir. Zorlandığınız noktalarda kendinize o kadar fazla yüklenmeyin. Yardım alarak işinizi kolaylaştırın.

5- Bu sorunlar geçer mi?
Şimdiye kadar birçok sorunu aştınız, geçip gittiler. Şuan daha zor geliyor olabilir ancak bu çözülmeyeceği anlamına gelmez. Hem belki de sorun ’’ÇÖZÜLMEYECEĞİ’’ ile ilgili düşüncelerimizdir.

6-Ben değişebilir miyim?
Yine geçmişe dönüp bakın, çocukluğunuz da bugüne kadar yaşadığınız, öğrendiğiniz ve yaptığınız yüzlerce şey sizde müthiş değişiklikler yarattı. Öyleyse bir takıntı, bir keyifsizlik hali, bir kaygı sorunu neden değişmesin? Terapi zaten bir değişim sürecidir.

7-İyi de sorun bende değil? Onda…
Bazen durum gerçekten böyledir. elinizden geleni yaparsınız ama karşınızda ki sürekli sorun üretir. O zaman ne yapmalı? O kişiyi hayatınızdan çıkartmak mümkün değilse ne yapmalı ? Terapi bu durumda o kişinin tepkilerinin ‘Sizde’ hangi hassas noktalara değdini inceler ve O kişiye alternatif yaklaşımlar üretme konusunda sizi destekler.

8-Terapi ne kadar sürer?
Terapi kişiye özgü bir süreç olduğu için bir sayı vermek çok doğru olmayabilir. Kişinin ihtiyacı burada belirleyicidir. Ancak tabii ki bu yolun bir hedefi ve bir sonu var. Özelliklede yeni dönem terapi ekolleri daha kısa süreli çalışmaktadır. Ancak 1-2 Seansta değişim beklemekte gerçekçi değildir. Terapiye gelirken bunun bir miktar zaman ve çaba gerektiren bir süreç olduğunu akılda bulundurmak gerekir.

9-Terapiye gitmek sicilimi olumsuz etkiler mi?
Etkilemez.

10-Terapide kötü hisler su yüzeyine çıkar ve daha kötü olursam ?
Aslında insanı hasta eden unsurlardan biri de olumsuz duyguları inkar etmek ve/ veya bastırmaktır. İnkar edilen, bastırılan duygular birikip, psikiyatrik rahatsızlıklara, ya da bedensel hastalıklara (cilt rahatsızlıkları, ağrılar vs.) sebep olabilir. O duyguları açmak, serbest bırakmak, dışarı çıkarmak, kabul etmek kıymetlidir.

11-Terapiye mutlu olmak için mi gidilir?
Kimse bana yardımcı olamaz gibi geliyor; belki evet ama amaç sadece mutlu olmak değildir. Çünkü terapide canımızı yakan, korkutan, umutsuzluk hissettiren, bizi sıkıştıran bu düşünceler ele alınır. Tahmin edersiniz ki bunları konuşurken insan, üzülebilir, korkabilir, gerilebilir, ağlayabilirler. Terapi kaçmayı bırakıp yüzleşmeyi öğrenme sürecidir. Bu yüzden her zaman mutluluk vaat etmez. Bu yüzden zordur ancak oldukça kıymetli bir deneyimdir.

12-Terapi çok pahalı...!
Uzmanların Klinik Gözlemleri, terapinin bir ücret karşılığı olduğunda, ücretsiz yapılan terapilere göre daha verimli olduğunu söylerler. Bu ücreti ödemek danışanın kendi hayatında ki değişimin sorumluluğunu anladığını deneyimletir. Aslında orada alınan şey, kişinin kendine ayırdığı kıymetli ‘’Bir (1) Saat’’ tir. Kişinin kendi hayatını daha anlamlı, daha doyumlu, daha zengin yaşaması için yapmış olduğu bir yatırımdır. Hayatı daha dolu dolu yaşamak için satın aldığımız diğer şeyleri toplayıp bir kenara koyarsak ,terapinin çok daha hesaplı ve anlamlı bir kazanç olduğunu düşünüyorum.

13-Terapistim benim hayat görüşlerimi ve tercihlerimi olumsuz yargılar mı?
Terapinin insanı iyileştiren en önemli unsuru ‘’KABUL’’ dür. İyi bir terapist, karşısına kim gelirse gelsin, onu etkilemeden, yargılamadan dinler ve olduğu gibi kabul eder. Dini yönelimi, tercihleri, deneyimleri ne olursa olsun, her insan o odada eşittir. Terapistler, bu konuda nötr bir duruşa sahip olmak ve danışana zarar vermemek için ciddi bir eğitim; Süpervizyon ve Terapi süreçlerinden geçerler.
SON SÖZ: TERAPİ İYİDİR…

Uzm. Klinik Psikolog Beyza ERGEN

Sosyal Fobi Nedir ?
-Etrafimdakilerin benim hakkımda ne düşündüğünü fazla önemserim,
-Kızarma, ellerin, sesin titremesi gibi heyecan yada utanma belirtilerimin farkedilme ihtimali beni huzursuz eder,
-"Aptal gibi göründüm, rezil oldum" gibi kendime olumsuz değerlendirmeler yaparım,
-Göze batmamaya, dikkat çekmemeye çalışırım,
-Sosyal ilişki kurmak için girişken davranmam, arka planda dururum,
-Konuşmayı, söz almayı, fikir belirtmeyi yada bir fikre karşı çıkmayı tercih etmem.
Bu cümlelerden bazıları sizin için geçerliyse ve bunlardan rahatsızlık duyuyorsanız, değişim için bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Uzm. Klinik Psikolog Beyza ERGEN

Lütfen...

Sağlığınızı ilgilendiren durumlarda lütfen uzman bir doktorla görüşünüz.

Hasta Hakları

Eşitlik, güvenlik, bilgilendirme, reddetme ve bilgi isteme hakkı vardır.

Kurum Hakkında

Yetişkin, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi hizmet vermek amacı ile açılmıştır.

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21