bootstrap html templatesMAKALELER

Beslenme ve Diyet
Ramazanda Beslenme Nasıl Olmalıdır ?

RAMAZANDA BESLENMENİN ALTIN KURALLARI?

Ramazan ayı genel olarak beslenmemizin değiştiği bir dönemdir. Günlük hayatımızda gün içinde yediklerimiz 5-6 öğüne yayılırken , Ramazan ayında bu durum 2 öğün olarak ay boyunca devam eder . Bu nedenle Ramazan ayında yeterli ve dengeli beslenmek son derece önemlidir.

Özellikle Ramazan ayının ilk haftası büyük önem taşır. Bu dönem uyum dönemidir. Bu dönemde: 

Birden bire çok fazla miktarda yememeli, 

* Ağır ve yağlı gıdalarla beslenmemeliyiz .

İdeal İftar menüsü nasıl olmalıdır? 

* Orucumuzu ( mümkünse) hurma ve su ile açmak vücudun gün içinde kaybettiği sıvı- elektrolitin hızlı bir şekilde yerine konmasını sağlar. 

* Daha sonra çorba (kremasız) gibi hafif bir yemekle devam etmeliyiz. Yemekleri küçük lokmalar şeklinde iyi çiğneyerek yavaş yavaş yemek sindirim açısından en doğru olandır.

* İftarda kızartma, hamur işleri, tereyağlı, kremalı besinleri tercih etmemeliyiz. Onların yerine ızgara veya haşlanma yöntemiyle pişirilmiş et , az yağlı sebze yemekleri veya etli sebze yemekleri tercih edilmelidir.

* İftarda ayran, komposto, cacık, yoğurt gibi besinleri tüketmek sindirimi kolaylaştıracaktır. Tatlı tüketeceksiniz bunu yemekten hemen sonra değil, en az 1 saat geçtikten sonra tüketmeliyiz.Tatlı seçimimizi de sütlü tatlılardan yana kullanmalıyız. Ancak tatlı yerine meyve tüketmek çok daha sağlıklı ve doğru bir tercihtir. Meyve tüketerek posa alımımızı artırarak, Ramazan ayında oluşabilecek kabızlık sorununu önlemiş oluruz.

* Ramazan ayında en çok yapılan hatalardan biri de sahur yapmamaktır. Eğer sahuru atlarsak metabolizmamızı yavaşlatırız ve bu da kilo almamıza neden olan bir durumdur. Sahura mutlaka kalkılmalı ancak sadece su içip niyetlenmek gibi davranışlardan kaçınmalıyız. Sahurda akşamdan artan yemekleri yemek yerine sahurda kahvaltı tarzında beslenmeliyiz. 

* İftar ve sahur arasında mutlaka ara öğün yapılmalıdır. Buradaki tercihlerimiz ; süt, meyve, yoğurt, fındık veya ceviz gibi sağlıklı yiyecekler olmalıdır.  

* Ayrıca iftar ve sahur arasında mutlaka 10-12 bardak su tüketmeliyiz.  

* İftardan sonra yapılacak yarım saatlik yürüyüş kilo kontrolünün sağlanmasında yardımcı olacaktır. 


İyi Ramazanlar Dilerim. 

Diyetisyen Melike ÇAĞATAY

Rubi Sağlık Tıp Merkezi

www.rubisaglik.com

Tel: 0212 872 82 92

Beslenme ve Diyet Uzmanı

YAZAR BİLGİLERİ

Dyt. Melike ÇAĞATAY
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21