website templates free downloadMAKALELER

Psikolog/ Yetişkin

ÖZGÜVENİ BULMUŞ BİRİNDEN ÖĞÜTLER

ÖZGÜVENİ BULMUŞ BİRİNDEN ÖĞÜTLER :)

Bu özgüven denilen şey çok popüler ve ünlüdür. Nerede görseniz tanırsınız. Ilgi odağı olur, herkesi kendine hayran eder. Yalnız bazı kimselerin -özellikle gençlerin- onu küstahlıkla karıştırdıklarını üzülerek görüyorum. Oysa uzaktan yakından akrabalıkları bile yoktur. Özgüven sahibi kişinin başkalarını alt etmek ve onlar üzerinden değerli hissetmek gibi bir derdi olmaz. Küstah kişi ise başkalarına üstünlük sağlayarak kendini yüceltmeye ve kendini ne kadar değerli gördüğünü göstererek değer bulmaya çalışır.

Özdeğerle ilgili çatışmalarını sağlıklı bir şekilde çözememiş, var olabilmek için sürekli kendini şişirmeye çalışan ve gerçekten profesyonel yardıma ihtiyaç duyan sağlıksız bir egodan fışkırabilir ancak. Peki bu özgüven denilen nane ne menem bir şeydir ve nasıl kazanılır ?

Özgüven bir farkındalıktır. Birey olduğunun ve sadece birey olduğu için bile diğerleri gibi değerli olduğunun farkındalığı. Sadece insan olma hasabiyle başkalarıyla aynı haklara sahip olunduğunun farkındalığı. Özgüven yeteneklerden ve başarılardan kaynaklanmaz. Kaldı ki özgüvensiz kişi bunların hiçbirini görmeme eğilimindedir. Gözü sürekli kendi üzerindedir. Sahip olduğu pozitif özellikleri küçümser, yapamadıklarını, olamadıklarını abartır. Kendinde eksik gördüğü, beğenmediği, yetersiz bulduğu taraflarına bakar sürekli ve bunların diğer kişiler tarafından da aynı şekilde görüldüğünü, değerlendirildiğini zanneder. Beğenilmediğin, varlığının kabul görmeyeceğini düşünür. Diğerleri onu şöyle bir süzecek, eksiklerini görecek, değersiz ve itici bulacaklardır. Ve işin garip tarafı dünya üzerinde bu kadar bakış açısı farklılığı varken bu diğerleri her nedense hep aynı şeyleri görür, aynı şeyleri önemser, aynı şekilde değerlendirir ve aynı şekilde reddederler.

Özgüvensiz kişi kendi görüşündeki derin çelişkilerin farkında bile değildir. Hem ilgi çekemeyecek, değer bulamayacak kadar siliktir, hem de bulunduğu ortamdaki herkes, kendi işini gücünü, derdini bırakıp ona odaklanıyor ve onu inceliyordur. Ama sadece eksik yönlerini!! Oysa insan denen varlık önce kendisiyle meşguldür. Herkesin kendisiyle ilgili istekleri ve endişeleri vardır ve bir topluluğun içinde kimsenin önceliği diğerlerine odaklanıp, eksiklerini tespit edip, kabul etmeye veya dışlamaya karar vermek değildir. Özgüvenli olmanın yolu diğerleri gibi insan olduğunu ve insani özelliklerin herkeste olduğunu kabul etmekten geçer. Insanın bildikleri, bilmedikleri vardır. Yapabildikleri ve yapamadıkları vardır. Hem güzel, hem çirkin tarafları vardır. Hem hataları, hem başarıları vardır. İnsan bazı şeylerde iyidir, bazı şeylerde yetersiz. Herkes her şeyi sevmez, her şeyi istemez. Sevilenler ve istenilenler beğenilenler ve beğenilmeyenler herkes için farklıdır. Işte bu nedenledir ki birilerinin sizi beğenmemesi hiç kimse tarafından beğenilmeyeceğiniz anlamına gelmez.

Özgüvenli olmak istiyorsanız gözlemleyin, düşünün, farkına varın, ilgilerinizi ve isteklerinizi önemseyin, gelişin, büyüyün, kendiniz için bir şeyler yapın. Kendini önemseyeni herkes önemser. Hadi, hareket vaktidir.

Genç ve Yetişkin Psikoloğu

YAZAR BİLGİLERİ

 Uzm.Psikolog Semra EKİNCİ
 Genç ve Yetişkin Psikoloğu

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 510 74 10
Cep       : (0530) 321 65 25
                 (0530) 301 97 61