MAKALELER

Psikiyatri/ Yetişkin
Kilo ve Hipnoz

Kilo ve Hipnoz

Kilo ve Hipnoz

    Yaz mevsimini bekleyen hanımlar, sağlık nedeniyle zayıflamak isteyen beyler için kilo sorunu önem arz etmektedir. Bu konu; diyeti, sporu, bitkisel ilaçları vb. ile milyarlarca dolarlık bir iş kolu haline gelmiştir.

Kilo oluşumunu kabaca psikolojik ve organik nedenler olarak ayırabiliriz. Nedeni ne olursa olsun doğal sebeplerden ve psikolojik sorunlardan kaynaklanan kiloların verilmesi, kişinin istemine ve arzusuna bağlıdır.

Kilo ve beslenmeyle şaka yapılmaz. Fazla kiloları olan bir kişinin, önce sağlık kurumunda kontrolleri yapılarak aşırı kilonun nedenleri tespit edilmelidir. Kişiye uygun bir diyetle ve kişinin boy kilo dengesine bağlı zayıflama takvimi hazırlanmalı, olay, uzman kontrolünde ve bilimsel olarak tamamlanmalıdır.

Doğrudan hipnozla zayıflanmaz. Hipnoz;

Zayıflaması gereken gönüllülere, bilinçli ve dengeli beslenme alışkanlığını kazanmasını sağlamakla, tüm yaşantısı boyunca bireysel kontrolü benimseten bir metod olarak düşünülebilir.

Hipnoz ; kişinin irade ve iştah merkezini yönetmesinde, kuralına uygun ve zamanında beslenmesinde, psikolojik yeme alışkanlığını denetlemesinde ve kilo verme dönemlerinde kalorili yiyeceklerden aldığı lezzet ve tat olgusunu köreltmekte, sindirim sistemi işlevlerinin hızlandırılması komutlarını, yaptırıma dönüştürerek, bütünüyle, sanki süzülerek hedefe ulaşan kişi, tüm yaşantısı sırasında self (kendi) kontrolle dengeyi kurarak yaşamı boyunca sağlıklı bir beden kazandırmaktadır.

Diğer metodlarla yapılan zayıflamalar geçici olmaktadır. Rejimin bittiği yerde kaybedilen kilolar tekrar alınmaktadır. Burada hipnozun avantajı fazladır.
Hipnoz için başvurularda önce hedef belirlenir. Standart hazırlama ve motivasyon görüşmelerinden sonra seanslara geçilir.

Hipnoz üç aşamadan oluşur :

1) Dikkat konsantre edilir. Yeterli derinlik sonrası kilo ile ilgili telkinler verilir
2) Verilen telkinler sesli veya sessiz kişiye tekrarlattırılır. (Yani kişi konuşuyor. Bu aşamada kişiye matematik sorulsa cevaplayabiliyor.)
3) Uygulayıcı rahatlayan gönüllüye moral verecek ve onu motive edecek bir yaklaşımla telkinlere devam eder, gönüllü rahatlatıp gevşetilerek seans sonlandırılır.

(Tıbbi Hipnoz Ders Notları - 2 / 2008, Ali Eşref Müezzinoğlu alıntı yapılmıştır.) 

Yetişkin Psikiyatri

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm.Dr. Recep DEMİRER 
Yetişkin Psikiyatri

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : (0530) 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21