simple site templatesMAKALELER

Psikiyatri/ Çocuk ve Genç
Ergenlikte Depresyon

Ergenliğin bitiminde, sağlıklı bir yetişkin kendisi hakkında olumlu bir düşünceye sahiptir, uyum sağlar, kendisini gelecekte tasarlar ve eğitimle ilgili olan alanların dışında da yatırım yapar. Fiziksel, psikolojik ve aynı zamanda maddi bağımsızlığa ulaşmıştır. Ergenlik dönemi tüm bunların gerçekleşmesine yol açan bir süreçtir. Çoğu ergen bu süreçten herhangi bir kırılma olmadan ve dengeli bir şekilde geçebilir. Kimlik oluşumu ve bu kimliğin yavaş yavaş kendisi ve etrafı tarafından tanınması bu dönemin temel meselesini oluşturduğundan, bu süreç aynı zamanda kaygı, şüphe, acı ve gerilim duyguları olmadan da gerçekleşmez.

Özerkleşme dönemi olan ergenlikte en sık görülenlerden en ağırlarına kadar ruhsal sorunların ortaya çıkabileceği bilinmektedir. Ergenin yaşadığı her türlü sorunun sıradanlaştırılması tehlikelidir. Ancak buna karşın anne babaların ergenlik sırasında psikiyatrik hastalık konusunda takıntılı olmalarına gerek yoktur ve hemen psikiyatrik hastalık terimleriyle düşünmeye başlamak da tehlikelidir. Eğer davranış, tekrar eden ve kendini ergene dayatan sıradan bir tepki şeklini alıyorsa ve ergenin olasılıklarını sınırlandırıyorsa patolojik bir hale geliyor demektir.

Bazı ergenler diğerlerine göre daha keyifsizdir; bazı durumlarda mutsuzluk, yalnızlık, endişe ve çaresizlik gibi duygular daha yaygın bir hale bürünebilir. Ergenin gündelik hayatını, işlevselliğini, ailesiyle, arkadaşlarıyla ve çevresiyle ilişkilerini olumsuz bir şekilde etkilemeye başlayabilir.
Ergen depresyonu ile ilgili yapılan çalışmalar, depresyonun kesin ve tek bir nedeni olmamakla birlikte, bu dönemde en sık görülen bozukluklardan biri olduğuna işaret etmektedir. Genetik yatkınlık, çocukluk dönemi geçmişi, biyolojik, çevresel ve psikolojik etkenler depresyonun ortaya çıkmasında rol oynayan başlıca etkenlerdir. Büyümeyle ilgili fiziksel etkenler, yorucu bir yaşam şekli, düzensiz yaşam saatleri, giderek daha fazla performans isteyen bir dünyada başarma mecburiyeti, çok zorlayan okul ritimleri, yoğun sosyal ve ailevi baskı, aile içi çatışmalar, boşanma, kayıplar ve tüm bunların yanında yetersiz duygusal destek ergenlik döneminde depresyonu tetikleyen etkenlerdendir.

Ergenler içinde bulundukları yaş grubu ve sözel kapasitelerine bağlı olarak duygularını ve sıkıntılarını yetişkinler gibi sözelleştiremeyebilirler. Sözel becerileri gelişmiş olanlar ise ailesiyle ya da yakın çevresiyle duyguları hakkında konuşmak istemeyebilir. Bu nedenlerle ergenlerde depresyonu düşünmeye başlamak yetişkinlere göre daha zor olabilir. Aynı zamanda ergen depresyonu kendisini farklı şekillerde ortaya koyabilir. Yetişkin depresyonuna benzer şekilde duygusal alanda belirtiler gösterebilir, buna ek olarak davranış sorunlarının arkasına da saklanabilir. Bu durum ev ve okul hayatında sorunlar yaşamasına neden olabilir.

Depresyonda olan ergen iç sıkıntısı, umutsuzluk gibi karanlık duygulardan sıklıkla bahsediyor olabilir, her şeye karşı ilgisini kaybetmiş olabilir, sürekli yorgun ve enerjisiz hissedebilir, çoğunlukla sıradan olabilen bedensel belirtilerden şikayet edebilir, okul başarısında düşüş yaşayabilir, dengesiz beslenme, geç yatma gibi düzensiz bir yaşam şekli sürebilir, tütün ya da alkol kullanabilir, bedenini hırpalayabilir, intihar düşünceleri olabilir. Bu tür sorunların ilerlemesi aile, okul ya da sosyal çevre için bir işaret ya da çağrıdır. Çünkü çok daha derin bir sıkıntıya işaret ediyor ve bir yardım çağrısını ifade ediyor olabilirler.

Ergenlikte depresyon basit karamsarlıktan daha ciddi mizaç bozukluklarına kadar uzanabildiğinden, gerektiğinde ilaç tedavisinin de eşlik edebileceği bir psikoterapi yardımıyla ergenin tek başına karşı koyamadığı çatışmaları idare etmesine yardım eden güven verici bir duygusal destek bulmasıyla, hızlı bir ilerleme elde etmek mümkün olur. 

Çocuk, Ergen ve Yetişkin Psikiyatri

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm.Dr. Yusuf KAYTANCI 
Çocuk, Ergen ve Yetişkin Psikiyatri

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21