website templates free downloadMAKALELER

Psikolog/ Yetişkin

Diyaliz Hastalarında Kaygı ve Depresyon

Diyaliz Hastalarında Kaygı ve Depresyon

Böbrek hastalıkları her fizyolojik rahatsızlıkta olduğu gibi hasta kişinin hayat kalitesini ve günlük işlevselliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Böbrek hastalıklarında diyaliz tedavisi haftanın belirli günlerinde hastanın diyaliz makinasına bağlanmasını içermektedir. Bu noktada hem hastalığın algılanışı hem de hastalık sürecindeki zorlu uygulamalar hastaya bakım verenlerde bazı psikolojik semptomların oluşmasına zemin hazırlamaktadır.

Böbrek hastalığı sürekli bir diyaliz kontrolü gereksinimi olduğundan ve riskleri bulunduğundan başlı başına bir anksiyete kaynağıdır. Bu noktada bakım veren üzerindeki yük de gerek anksiyete gerekse başka patolojilerin oluşmasına zemin sağlamaktadır. Sürekli olarak aynı ortamlarda bulunan ve bakım veren kişiler bir süre sonra sağlıklı psikolojilerini kaybetme riski ile karşı kaşıya kalabilir.

Diyaliz hastalarında ve yakınlarında en sık görülen kaygıların başında makinaya bağlı olma ve yaşam-ölüm çatışması gelmektedir. Her ne kadar günümüz teknolojisi çok gelişmiş olsa da makine yardımı ile yaşamın sürdürülmesi toplum bilincinde ölüm ile eşdeğer bir kavram olmuştur.

Bu nedenle diyaliz hastaları yakınlarında, hastanın sağlığının odak olduğu anksiyete görülecektir. Kişi bu anksiyete ile baş etmede başarılı ve başarısız olmasına göre durum hastaya ve diğer çevreye yayılacak ve aynı şekilde bu durum anksiyete ile baş etmeyi kolaylaştıracak veya zorlaştıracaktır.

Psikoterapi noktasında depresyon için en çok kullanılan terapi ekolü, Bilişsel Davranışçı Terapi’dir (BDT). Beck tarafından geliştirilen bu ekolde düşünce ve bu düşüncenin oluşum süreçleri önemli olmaktadır. Depresyon her ne kadar emosyonel bir bozukluk olsa da Beck’e göre hastalığın temelinde bilişler yatmaktadır.

BDT seanslarında çalışılan bozuk bilişler ve içerikleri genellikle şu şekildedir:

• Seçici soyutlama: olumsuz detayın üzerine odaklanma ve olumlu yanları görmeyi reddetme
Aşırı genelleme: yaşanan olumsuzlukları hayatın bütününe genelleme.
Büyültme/küçültme: olumlu durumların küçültülmesi ve olumsuz durumların büyütülmesi
Kişiselleştirme: olumsuz durumların kendiliğe yöneltilmesi,
Felaketleştirme: olumsuz durumların felaketmiş gibi abartılması.
İki değerli düşünme: ya hep ya hiç tarzı düşünme.

Genç ve Yetişkin Psikoloğu

YAZAR BİLGİLERİ

Uzm. Kl. Psk. Elif NUHOĞLU
Genç ve Yetişkin Psikoloğu

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 510 74 10
Cep       : (0530) 321 65 25
                 (0530) 301 97 61