bootstrap templates

DİŞ TEDAVİLERİ

DİYABET

diabet ve ilaç kullanımı

DİYABET

Diyabetes Mellitus insulin eksikliği, yokluğu ya da etkisizliğine bağlı hiperglisemi ile birlikte karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması bozuklukları ve glikozüri ile giden metabolizma ve endokrin sistem hastalığıdır.

Diyabette metabolik komplikasyonlarının yanı sıra vasküler, nörolojik ve enfeksiyöz komplikasyonlarda gelişebilir.

Özellikle ağız mukozasında enfeksiyon gelişimine açık bir ortam söz konusudur.

Minimal cerrahi işlemler, ağız mukozasında travmalara sebep olur ve ilerleyen dönemde yara iyileşmelerinde bozukluklar görülür,geç yara iyileşmeleri söz konusudur.

Dişeti hastalıklarında diyabetin doğrudan etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış ve bir dişeti probleminiz varsa kronik periodontitis gibi bu hastalığın kontrol altına alınması ve tedavi edilmesi diyabetik değerlerin olumlu yönde etkilendiği sonucuna yapılan makale çalışmalarıyla ulaşılmıştır.

Tüm sistemik hastalıklarda olduğu gibi diyabette de kontrol çok önemli, kontrolsüz bir hastalığınız varsa yani doktor kontrolü olmayan,verilen ilaçlar düzgün kullanılmıyorsa risk biraz büyük demektir. Diyabet hastasıysanız ve doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanıyorsanız kan şeker seviyeniz kabul edilebilir aralıklarda ise, Ağız ve Diş tedavilerinizde Hekiminizin size vereceği bilgilere sadık kalırsanız her şeyin yolunda gittiğini göreceksiniz....

                               HEKİMİNİZE DANIŞMADAN KARAR VERMEYİN!