amp templateMAKALELER

Beslenme ve Diyet
Okul Çağı Çocuklarında Beslenme

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme her yaş döneminde olduğu gibi özellikle de çocuklar için çok önemlidir. Hızlı büyüme ve gelişme nedeni ile okul öncesi çocukların pek çok besin öğesine olan ihtiyacı hayatın diğer dönemlerine oranla daha fazladır ve bu dönemde kazanılacak beslenme alışkanlıkları yaşam boyu sürmektedir.

Toplumun çekirdeğini oluşturan ve sürekli bir büyüme gelişme süreci içinde olan çocuklar, beslenme yetersizliklerinden en çok etkilenen gruplardan biridir ve çocukluk döneminde edinilen yanlış beslenme alışkanlıkları kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve şişmanlık gibi hastalıklar için temel risk faktörü oluşturmaktadır. Ayrıca bu yaş grubu çocuklarda sağlıklı beslenme ile bedensel,ruhsal ve sosyal yönden olumlu bir gelişme gösterir ve okul başarısını doğrudan etkiler.

Peki çocuğumuzun beslenmesine nasıl yön verebiliriz, neler yapabiliriz? Beslenme çantalarında neler bulunmalıdır?

Çocukların sağlıklı beslenmesi içim dört besin grubunda bulunan çeşitli besinlerden yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gerekir.

Süt grubunda yer alan süt-yoğurt-ayran,et grubunda yer alan et-tavuk-yumurta-peynir,kuru baklagiller,sebze ve meyve grubu ve tahıl grubuna giren ekmek,bulgur vb. besinlerin gün içerisinde öğünlerde yeterli miktarda tüketilmesi önerilmektedir.

Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 su bardağı kadar süt veya yoğurt tüketmeleri önemlidir. Ayrıca,hastalıklara karşı daha dirençli olmaları,göz,cilt ve sindirim sistemlerinin sağlıklı olması için her gün en az 5 porsiyon sebze veya meyve tüketmeleri de alışkanlık haline getirilmelidir.

Öğrenciler için en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı kesinlikle atlanılmamalıdır. Güne başlarken vücuda bir temeldir aslında... Temeli ne kadar sağlam kurarsanız gün boyunca vücut enerjisi ve direnci o kadar dinamik olacaktır.

Kahvaltıda glisemik indeksi yüksek (kan şekerini hızlı yüksektip, ani düşüren) gıdalar yerine; süt, yumurta, peynir, ekmek, taze sebze ve meyveler tüketilmelidir.

Mümkün olduğunca kızartılmış besinlerden, nitrit-nitrat eklenmiş gıdalardan (salam.sosis vb.), hazır paketli gıdalar ve cipslerden uzak durmak yararlı olacaktır.

Öğün atlanılmamasına çok dikkat edilmelidir. Üç öğün düzenli olarak yapılmalıdır ve beslenme çantasına koyacağımız gıdalarla birlikte ara öğünler de alışkanlık haline getirilmelidir.

Okulda yemek için hazırlanan beslenme çantasının içeriği dikkatli bir şekilde belirlenmelidir.Tam tahıllı sandviç ekmeği arasına;peynir veya ızgara köfte veya ızgara tavukla beraber yeşillikler konulabilir. Yanında da ayran veya süt tüketilebilir.

Kuşluk ve ikindi ara öğünlerinde tüketmeleri için beslenme çantalarına.,meyve,fındık,badem veya ceviz, süt ve evde yapılmış meyveli kek gibi gıdalar tercih edilmelidir.

İçecek tercihine de oldukça özen göstermeliyiz. Boş enerji kaynağı olup yararı bulunmayan fazla kalori içeren asitli içecekler, hazır meyve suları yerine su, ayran, süt gibi ürünler tercih edilmelidir.

Sadece beslenme çantasını hazırlamakla iş bitmiyor …Siz sağlıklı bir çanta hazırlasanız da çocuğunuz kantinden yararı bulunmayan, boş enerji kaynağı olan gıdaları satın alabilirler.

Çocuğunuzla muhakkak iletişim halinde olun ona verdiğiniz harçlıkla gün boyu ne yaptığını sormanızda büyük fayda var…

Mutlu ve sağlıklı bir eğitim / öğretim yılı diliyorum..
Beslenme ve Diyet Uzmanı

YAZAR BİLGİLERİ

Dyt. Melike ÇAĞATAY
Beslenme ve Diyet Uzmanı

Address                 

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 872 60 61
Cep       : 0 530 321 65 25
Faks      : (0212) 871 20 21