MAKALELER

Psikolog/ Yetişkin
CİNSEL İŞLEV BOZUKLUĞU

Cinsel işlev bozuklukları tedavisi

Cinsel İşlev Bozuklukları, Sebepleri ve Tedavisi

Cinsel işlev bozukluklarının evrensel kökenli bir tanı kriteri bulunmamaktadır. Bunun sebebinin kültürler ve ülkeler arasında cinsellik açısından farklılıkların bulunması diyebiliriz. Cinsel İşlev bozukluğunu kısaca açıklamak gerekirse, kişinin cinsel döngüsünde (uyarılma ve doyum) aksaklıkların yaşanması durumunda görülen bir bozukluk olarak tanımlayabiliriz.

Peki Normal Cinsel Döngü Nedir?
1. İstek/Uyarılma; Bu aşamada vücut, kendisini cinsel birlikteliğe hazırlar.
2. Plato; Cinsel birleşmenin olduğu aşamadır.
3. Orgazm; Cinsel birleşmede haz duygusunun en yüksek noktasıdır.
4. Çözülme; Cinsel birleşmenin bittiği aşamadır.
Yukarıda sıraladığım cinsel döngüde oluşan aksaklıklar sonucunda, Cinsel İşlev Bozukluğu ortaya çıkmaktadır.

Peki Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

Erkeklerde
Retarde Ejekülasyon (Geç Boşalma veya Boşalamama Durumu);
Boşalmanın hiç olmaması, kısmen yada uzun bir süre uyarıldıktan sonra olma durumudur. Birçok sebep erkeklerde geç boşalma durumunu ortaya çıkarabilir fakat en yaygın belirtileri sıralamak gerekirse, cinsel isteksizlik, travmatik cinsel yaşantı, partneri gebe bırakma korkusu, partnere duyulan bilinç dışı öfke gibi durumlar sebep olmaktadır.

Prematüre Ejekülasyon (Erken Boşalma Durumu); Boşalmanın durumunun cinsel birliktelik sırasında bir dakika veya daha az süre içerisinde olma durumudur. Aşırı heyecan ve gerginlik sebepleri arasında sayılabilir.

Erektif Disfonksiyon (Sertleşme Bozukluğu); Cinsel birleşme öncesinde veya sırasında birleşmeyi sağlayacak düzeyde sertleşmenin olmamasıdır. Bu bozukluğun iki sebebi olabilir.

1. Organik Etkenler : Fiziksel duruma bağlı olarak oluşan etkenler olarak adlandırabiliriz. Örneğin; yaş ve buna bağlı oluşan problemler.
2.Psikojenik Etkenler: Travmatize edici cinsel yaşantı.

Kadınlarda
Kadınlarda Uyarılma Bozukluğu;
Cinsel ilişki sayısının önemli bir kısmında orgazmın gecikmesi, olmaması veya frekansının zayıflaması olarak tanımlanır. Bu bozukluğun sebepleri; Partneriyle yaşadığı duygusal sorunlar, istemediği bir eş ile birlikte olmak, Partnerde prematüre ejekülasyon olması gibi durumlardır.

Vajinismus; Pelviste (Vajinal bölgedeki kas) oluşan ağrı ile birlikte cinsel ilişkinin yaşanmama durumunda oluşan bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu bozukluğun sebebi organik etmenlerdir.(İlaçlar, geçirilmiş cerrahi operasyonlar, Enfeksiyonlar). Eğer kadında bu organik etmenler yok ise, Ruhsal travmalar, mitler, aile tutumu veya kültürel özellikler bu bozukluğa sebep olmaktadır.

Cinsel İşlev Bozuklukları Tedavisi
Psikoterapi; Hemen hemen tüm cinsel işlev bozukluklarının altında yatan yanlış düşünce tipleri vardır. Bu düşünceleri çalışmak bu bozuklukları ortadan kaldırır. Performans kaygısı yaşayan erkekler ya da kadınlarda, psikojenik etkenler; mitler ve ya abartılmış durumlara karşı psikoeğitim verilerek kaygılarını ortadan kaldırmak psikoterapinin hedefleri olarak belirlenebilir.

Eğer sizde yukarıda belirttiğim durumları yaşıyorsanız, Psikiyatristinizden yada Uzman Psikoloğunuzdan yardım istemeye çekinmeyin.

Sağlıkla Kalın.

Genç ve Yetişkin Psikoloğu

YAZAR BİLGİLERİ

 Uzm.Kl. Psk. Onur GÜMÜŞ
 Genç ve Yetişkin Psikoloğu

Adres

Barış Mah. Samsun Cad. REA İş Merkezi No:37/A
(Beylikdüzü Fiat/ Birmot arkası)
Beylikdüzü - İSTANBUL

İletişim

Email: info@rubisaglik.com
Telefon: (0212) 872 82 92
                (0212) 510 74 10
Cep       : (0530) 321 65 25
                 (0530) 301 97 61